Четвер, 04 травня 2017

У ПолтНТУ відбувся науково-тематичний семінар ДП «Науканафтогаз»

26 квітня 2017 р. у Полтавському національному технічному університеті імені Юрія Кондратюка відбувся науково-тематичний семінар «Сучасні технології побудови геолого-геофізичних та гідродинамічних моделей родовищ вуглеводнів».

До нас завітали фахівці із ДП «Науканафтогаз», щоб поділитись своїм досвідом у моделюванні родовищ із викладачами ПолтНТУ і студентством.

Ректор ПолтНТУ, професор Володимир Онищенко приділяє постійну увагу співпраці з галузевими підприємствами, в тому числі з ДП «Науканафтогаз». Зустріч відкрив Володимир Онищенко словами вдячності за співпрацю із провідним підприємством України. Він висловив зацікавленість діяльністю підприємства і розвитку нафтогазової галузі в цілому.

Директор ДП «Науканафтогаз» Олексій Стогній розповів про напрями роботи свого підприємства, його здобутки в галузі.

Заступник завідувача відділення сейсморозвідувальних досліджень – завідувач відділу обробки даних сейсморозвідки центру нафтогазогеологічних та сейсмічних досліджень, голова ради молодих вчених ДП «Науканафтогаз», к.геол.н. Павло Кузьменко виступив із лекцією на тему «Науково-технологічні та інноваційні рішення побудови геолого-геофізичних моделей під час пошуків і розвідки родовищ вуглеводнів».

90% коштів геолого-розвідувального процесу витрачається саме на сейсморозвідку, тому що це є одним із найважливіших етапів розвідки. Павло Миколайович розповів детально про етапи сейсмічного методу. Ключовим продуктом циклу вивчення резервуару є модель, яка поділяється на п’ять етапів (первинна модель, зональна, структурна, статична і гідродинамічна). Детально висвітлив функції та можливості застосування геолого-геофізичної моделі, структуру і засоби реалізації побудови комплексних геолого-геофізичних моделей, оцінку достовірності моделювання продуктивних пластів. Також розповів про інноваційні технології, які використовуються ДП «Науканафтогаз» при побудові моделей, зокрема технологія когнітивної інтерпретації на основі спектральної декомпозиції сейсмічного сигналу. Ця технологія запозичена із NASA – технології, яка вивчає космічні явища, тому що об’єм інформації, яку необхідно обробити для моделювання родовища не менший за об’єм інформації, що отримується із космосу. Ще однією сучасною технологією є технологія інверсії сейсмічних даних та дослідження анізотропії та тріщинуватості. Тобто за допомогою розділення процесів обрахунку пришвидшується час за який обробляється інформація.

Основним висновком доповіді є те, що надійність процесів і конструктивність практичних рекомендацій залежить від повноти геолого-геофізичної моделі.

Андрій Тищенко , к.геол.н. заступник завідувача відділу обробки даних сейсморозвідки центру нафтогазогеологічних та сейсмічних досліджень, продовжив лекцію і виступив із доповіддю на тему «Програмно-технологічні засоби побудови геолого-геофізичних моделей за даними сейсморозвідки та ГДС для вирішення задач пошуку та розвідки вуглеводнів». Він досить детально описав усі програмні комплекси, які використовуються для складання геологічних, сейсмічних, геолого-геофізичних моделей. Детально зупинився на технології JavaSeis – для швидкої обробки даних за допомогою паралельних розрахунків. Перечислив програмні комплекси, з якими можливо ознайомитися студентам, наприклад Vista (Seismic Image Soft), Stanford Expiaration Project, Seismic UNIX та інші. Досить детально показав послідовність створення геофізичної моделі родовища в реальному часі у програмному комплексі Petrel. Отже, за допомогою сучасних технологій на даний час можливо достатньо швидко отримати дані у порівнянні із хоча б 10 роками тому.

Після доповідей спеціалістів викладачі ПолтНТУ, Коледжу нафти і газу ПолтНТУ та студенти задавали багато запитань, що стосувалися термінів моделювання одного родовища, термінів моделювання усіх родовищ України. Чи порівнюються змодельовані дані із реальними? На скільки потужними повинні бути комп’ютери для використання інноваційних технологій і чи можливо нам побачити, навчитися, та навчити студентів користуватися тими новітніми технологіями, що використовуються у сучасній розвідці? На всі запитання фахівці ДП «Науканафтогаз» дали змістовні відповіді.

У рамках співробітництва ПолтНТУ із ДП «Науканафтогаз» ми розраховуємо на продовження таких зустрічей, і в майбутньому сподіваємось розробити програму лекційного курсу для магістрів із представниками ДП «Науканафтогаз», що дало б нашим студентам неоціненні знання і великі перспективи у подальшій роботі.

За матеріалами факультету нафти і газу та природокористування